Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra - Dostępność +

Czym jest bariera funkcjonalna?

Dla kogoś, kto każdego dnia toczy walkę ze swoim organizmem, barierą funkcjonalną może być niemal wszystko. Wanna, której ścianki są za wysokie, progi w przejściach pomieszczeń, zbyt wąskie drzwi, w których świetle nie mieści się wózek inwalidzki albo schody niepozwalające wyjść z mieszkania.

Zdrowemu człowiekowi, w pełni sprawnemu, być może trudno pojąć, że architektura, która go otacza, czy wyposażenie mieszkania, w którym żyje, może go ograniczać, powodować dyskomfort, bezsilność, rozgoryczenie, złość.

Osoba niepełnosprawna musi mierzyć się z takimi przeszkodami codziennie. Wsparcie w eliminacji barier funkcjonalnych (różnicowanych jako bariery architektoniczne, techniczne i w komunikowaniu się) stanowią środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Co roku PFRON przekazuje dotację na pomoc dla niepełnosprawnych bielszczan, której podział na poszczególne zadania zatwierdza rada miejska. Działania z obszaru rehabilitacji społecznej, w tym likwidację barier, są wspierane dodatkowo z budżetu miasta (środki własne powiatu).

Najwięcej wniosków dotyczy łazienek

O dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu likwidacji barier architektonicznych i technicznych mogą starać się osoby mające trudności w poruszaniu się, przemieszczaniu. W przypadku modernizacji w budynkach bądź w obrębie posesji finansowym wsparciem mogą zostać objęte wyłącznie prace wpływające na podniesienie funkcjonalności pomieszczeń w kontekście problemów ruchowych wnioskodawcy, nie zaś takie, które mają wpływ na podniesienie standardu mieszkania, wymiana starych urządzeń na nowe, tylko dlatego, że się wyeksploatowały. Najwięcej wnioskowanych inwestycji dotyczy przystosowania łazienek. Standardowy zakres prac kwalifikowanych do dofinansowania obejmuje m.in. demontaż starych urządzeń sanitarnych, dostosowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, wykonanie kącika natryskowego bądź zamontowanie kabiny prysznicowej z niskim brodzikiem, zakup i montaż płytek podłogowych antypoślizgowych oraz ściennych do 5 m2 w natrysku, a także krzesełka prysznicowego i uchwytów. Wsparcie może objąć także prace, których wykonanie jest konieczne, by zwiększyć dostępność pomieszczenia – poszerzenie drzwi, wyburzenie ścianki działowej, przesunięcie umywalki, piecyka gazowego (bo kolidują z natryskiem), także demontaż rur grzewczych przy wannie i zastąpienie ich grzejnikiem drabinkowym.

Kilka etapów

Starając się o wsparcie przystosowania łazienki, wejścia do budynku lub innego pomieszczenia, trzeba złożyć wniosek o dofinansowanie zadań z obszaru likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się, odnoszący się do prac budowlanych. Dopełnienie adaptacji łazienki stanowi montaż krzesełka prysznicowego oraz uchwytów zabezpieczających, o które zwykle wnioskują niepełnosprawni mieszkańcy, modernizując te pomieszczenia pod kątem swoich potrzeb. Wówczas konieczne jest złożenie drugiego, identycznego druku – w przedmiocie dofinansowania (str. 2, pkt B. I) trzeba wpisać sprzęty wspomagające, takie jak taboret prysznicowy, wózek kąpielowy, uchwyty czy podnośnik transportowy. Do wniosków należy dołączyć kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, dokument potwierdzający własność lokalu lub zgodę właściciela na wykonanie prac adaptacyjnych oraz ewentualnie wykaz planowanych prac (jako rozszerzenie pkt. B. I). Jest to początek kilkuetapowej procedury.

80 procent zweryfikowanych kosztów prac

Składając wniosek, osoba niepełnosprawna deklaruje swój udział własny w wysokości minimum 20 proc. szacunkowych kosztów prac. Wysokość udzielanego dofinansowania nie jest kwotą wnioskowaną, lecz wynika z uśrednionych cen rynkowych materiałów i usług (robocizny) potrzebnych do zlikwidowania występujących barier w mieszkaniu, budynku. Po pisemnej informacji o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i ustaleniu zakresu prac objętych dofinansowaniem wnioskodawca proszony jest więc o dostarczenie kosztorysu przedwykonawczego, którego weryfikację przeprowadza inspektor nadzoru budowlanego, biegły sądowy. W oparciu o zweryfikowane koszty oblicza się wysokość finansowego wsparcia – 80 proc. kwoty zweryfikowanej wyceny prac. Podstawą przekazania finansowego wsparcia z budżetu PFRON lub środków własnych powiatu przedsięwzięć z obszaru likwidacji barier architektonicznych i technicznych np. w łazience jest podpisanie umów o dofinansowanie. Dopiero wówczas można przystąpić do prac remontowych. Z puli środków przeznaczonych na usunięcie barier funkcjonalnych nie ma możliwości ubiegania się o zwrot kosztów poniesionych przed podpisaniem umów. Prace adaptacyjne powinny zostać zrealizowane  w roku, w którym wnioskodawca otrzymał ich dofinansowanie. Jednak mając na względzie sytuacje losowe, kłopoty ze znalezieniem wykonawcy, czas realizacji przedsięwzięcia można przedłużyć aneksem do umowy.

Co to jest bariera funkcjonalna?

Może to być wanna albo schody. Przeszkód w mieszkaniu może być więcej.

Dla osoby niepełnosprawnej barierą może być na przykład:

  • za wysoka wanna;
  • progi w przejściach między pomieszczeniami;
  • schody.

Przeszkód może być dużo więcej.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych PFRON) może pomóc Ci finansowo w dostosowaniu mieszkania do Twoich potrzeb.

Aby starać się o taką pomoc, musisz złożyć wniosek.

Jest to wniosek o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych.

Osobę, która składa wniosek, nazywamy Wnioskodawcą.

Pomoc finansową z PFRON lub innej instytucji, która nie pokrywa wszystkich kosztów zakupu danej rzeczy albo usługi, nazywamy dofinansowaniem.

Nabór wniosków rozpoczyna się w styczniu każdego roku.

Najwięcej wniosków dotyczy dostosowania łazienek.

Do wniosku musisz dołączyć dodatkowe dokumenty, czyli załączniki.

Najważniejszym załącznikiem jest kopia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Jeżeli wnioskodawcą jest dziecko, rodzic załącza do wniosku jego orzeczenie o niepełnosprawności.

Jeśli jesteś właścicielem lokalu, w którym mieszkasz, załącz dokument potwierdzający tę własność.

Jeżeli lokal ma innego właściciela, załącz jego zgodę na prace remontowe.

PFRON może dofinansować na przykład:

  • zdemontowanie starych urządzeń sanitarnych (wanny, toalety);
  • dostosowanie instalacji wodnej i kanalizacyjnej;
  • zamontowanie natrysku bez brodzika;
  • zamontowanie kabiny prysznicowej z niskim brodzikiem;
  • zakup i położenie płytek podłogowych antypoślizgowych;
  • zakup i położenie płytek ściennych w natrysku;
  • zakup i zamontowanie krzesełka prysznicowego oraz uchwytów zabezpieczających.

PFRON może też dofinansować:

  • poszerzenie drzwi;
  • wyburzenie ścianki działowej;
  • przesunięcie umywalki lub piecyka gazowego, jeśli przeszkadzają w zamontowaniu kabiny prysznicowej;
  • zdemontowanie rur grzewczych przy wannie, zamontowanie grzejnika na ścianie.

Jeśli chcesz kupić krzesełko prysznicowe i uchwyty do kabiny prysznicowej, musisz złożyć drugi, identyczny druk wniosku.

Procedura dofinansowania likwidacji barier ma kilka etapów.

Twój wniosek rozpatrzy specjalna komisja.

Ta komisja zdecyduje, na co możesz wydać otrzymane dofinansowanie.

Gdy komisja podejmie decyzję, otrzymasz pismo z zakresem prac, objętych dofinansowaniem.

W piśmie tym zostaniesz poproszony o dostarczenie kosztorysu na planowane prace.

Kosztorys to wycena materiałów oraz koszt wykonania potrzebnego remontu.

Kosztorys jest sprawdzany przez inspektora nadzoru budowlanego.

Na podstawie kwoty kosztorysu urzędnik obliczy wartość dofinansowania, które otrzymasz.

Urzędnik przygotuje umowę o dofinansowanie, którą musisz podpisać.

Remont i zakupy możesz zacząć dopiero po podpisaniu umowy.

W ciągu dwóch tygodni od podpisania umowy dostaniesz na swoje konto bankowe kwotę dofinansowania.

Informacje i druki wniosków możesz znaleźć tutaj.