Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra - Dostępność +

Pociągi dostosowane do potrzeb podróżnych z ograniczeniami

Mieszkańcy Bielska-Białej mogą podróżować pociągami PKP Intercity wyposażonymi w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Część połączeń przewoźnika obsługują składy posiadające wagon z platformą oraz inne rozwiązania dedykowane osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich oraz niedowidzących.

Już wiosną na polskie tory wyjechały pierwsze wielofunkcyjne wagony Combo o podwyższonym standardzie, z przedziałami dla osób niepełnosprawnych (przyjazne także dla rodzin z małymi dziećmi). Był to początek poważnej modyfikacji taboru pod kątem potrzeb pasażerów z ograniczeniami, które PKP Intercity realizuje w ramach programu Dostępność Plus. Nowoczesne wagony Combo zostały wyposażone w liczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Posiadają specjalny przedział dla dwóch podróżnych na wózkach inwalidzkich oraz towarzyszących im dwóch opiekunów. W przedziale znajdują się dwa pełnowymiarowe fotele oraz dwa miejsca na wózki inwalidzkie z trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa, alarmowe przyciski SOS, a także panel, za pomocą którego pasażerowie mogą indywidualnie sterować oświetleniem i klimatyzacją. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich bezpiecznie wjadą do wagonu dzięki platformie pionowej. Wagon dla niepełnosprawnych posiada automatyczne drzwi między przedziałami oraz bezprogową podłogę ułatwiającą poruszanie się. Wszystkie umieszczone w nim piktogramy są również w dotykowej wersji brajlowskiej dla niewidomych. W wagonie znajdują się kontrastowe drzwi wejściowe, klamki, poręcze oraz przyciski, umiejscowione na wysokości odpowiedniej dla pasażera poruszającego się na wózku inwalidzkim. Z myślą o osobach posiadających dysfunkcje ruchowe została zaprojektowana także pociągowa toaleta. Wagony Combo PKP Intercity są pierwszymi w Polsce, które uzyskały prestiżowy certyfikat „Transport bez barier”, przyznawany przez Fundację Integracja.

Składy PKP Intercity z wagonami dla niepełnosprawnych kursują na popularnych krajowych trasach, docierają więc również do Bielska-Białej. Aby upewnić się, czy dany pociąg posiada wagon z udogodnieniami, wystarczy sprawdzić rozkład jazdy.

Poza technicznymi rozwiązaniami adresowanymi do niepełnosprawnych pasażerów przewoźnik oferuje im dodatkowe wsparcie. Osoby z ograniczeniami ruchowymi, także starsze, mogą skorzystać z nieodpłatnej pomocy podczas podróży. Obsługa pociągu pomoże im np. wsiąść do pociągu, zająć właściwe miejsce, zabezpieczyć bagaż, a potem wysiąść z wagonu lub przesiąść się do innego składu. Trzeba jednak zgłosić taką potrzebę co najmniej dwa dni przed planowanym wyjazdem za pośrednictwem strony internetowej PKP Intercity, w centrach obsługi klienta albo dzwoniąc na numery infolinii przewoźnika 703 200 200.

 

Niepełnosprawni ze zniżką

Dzieci, młodzież oraz studenci z niepełnosprawnościami korzystają z przejazdów pociągami PKP Intercity z 78-procentową zniżką (bilety miesięczne i jednorazowe). Do takiej samej ulgi w przypadku biletu jednorazowego uprawnieni są opiekun bądź jeden z rodziców młodego pasażera. Podróżni z niepełnosprawnością narządu wzroku, posiadający orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (stopień znaczny), mają prawo do zniżki w wysokości 51 proc. ceny biletu jednorazowego i miesięcznego. Osoby z niepełnosprawnością wzroku w stopniu umiarkowanym (druga grupa inwalidzka) mają 37-procentową zniżkę na bilety jednorazowe. Na identyczną ulgę mogą liczyć pasażerowie ze znacznym stopniem niepełnosprawności z powodów innych niż wzrok. Opiekun osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji oraz przewodnik niewidomego pasażera są uprawnieni do zniżki w wysokości 95 proc. ceny biletu jednorazowego. Podróżnemu ze znacznym stopniem niepełnosprawności może towarzyszyć w pociągu pies przewodnik osoby niewidomej bądź pies asystent (w obu przypadkach konieczne są stosowne certyfikaty i odpowiednie uprzęże). Czworonożny towarzysz osoby z ograniczeniami ruchowymi podróżuje bezpłatnie, natomiast pies przewodnik niewidomego ma 95-procentową zniżkę. Odrębne przywileje odnośnie cen przejazdów koleją dotyczą kombatantów, inwalidów wojennych, weteranów czy cywilnych ofiar działań wojennych.